Rumeenia- RO e-transpordisüsteemi kasutuselevõtt kõrge maksuriskiga kaupade maanteetranspordi jaoks

05.07.2022

Rumeenia 8. aprilli 2022. aasta määrus nr 41 kehtestab kohustuse deklareerida kõrge maksuriskiga kaupade maanteevedu riigi territooriumil, kasutades Rumeenia e-transpordisüsteemi.

Kohustus kehtib sõidukitele, mille lubatud täismass on vähemalt 3,5 tonni ja mis on koormatud kõrge maksuriskiga kaupadega, mille kogumass on üle 500 kg või mille koguväärtus on suurem kui 10 000 leid ja mis on seotud vähemalt ühe ärisuhtega, on transpordi objekt.

30. juunil 2022 võttis Rumeenia valitsus vastu RO e-Transporti puudutavate rikkumiste trahvide edasilükkamise kuni 1. oktoobrini 2022.

RO e-Transport Systemi kaudu edastatakse teave kõrge fiskaalse riskiga kauba veoga seotud osapooltele. Kaupade liikumise jälgimine hõlmab järgmist tüüpi toiminguid:

· Kaubavedu, mis kujutab endast ühendusesisest soetamist ja tarnet

· Tollitoimingutele alluvate kaupade vedu

· Kaubavedu kahe riigi territooriumil asuva asukoha vahel

Kauba deklareerimise kohustus RO e-transpordisüsteemis on järgmistel kasutajatel:

a) impordi tollideklaratsioonis registreeritud kaubasaaja või ekspordi tollideklaratsioonis registreeritud saatja, kui tegemist on kõrge maksuriskiga kaubaga, mis on vastavalt olukorrale impordi- või eksporditoimingute objektiks.
b) abisaaja Rumeeniast kõrge fiskaalriskiga kaupade soetamise korral EL riigist
c) Rumeenia tarnija, kui tegemist on siseriikliku transpordiga või kõrge maksuriskiga kaubaga, mis tarnitakse ELi riiki, olenevalt olukorrast
d) Lao omanik, kui tegemist on suure fiskaalse riskiga kaubaga, mille transiitvedu on ühendusesiseste tehingute objektiks, nii Rumeenia territooriumil ladustamiseks maha laaditud kaupade puhul kui ka uue transpordi moodustamiseks ühest või mitmest kaubast,  kaubapartiid ja kaubad, mis laaditakse pärast ladustamist või pärast uue veo moodustamist riigi territooriumil ühest või mitmest kaubasaadetisest

Eespool nimetatud kasutajatel on järgmised kohustused:

· Kasutajad peavad hiljemalt sõiduki piiripunktis ettenäitamisel  tegema autoveo-ettevõtjale kättesaadavaks transporditava kaubaga seotud UIT-koodi vastavalt olukorrale otse Rumeeniasse või veo korraldaja kaudu impordikohta, kui sõiduk on tegelikult liikumas. UIT kood märgitakse veodokumendile.

· Kasutajad peavad RO e-transpordisüsteemis deklareerima andmed kõrge fiskaalse riskiga kaubavedude kohta, et neid oleks võimalik UIT koodi järgi tuvastada.

· Juht on kohustatud riikliku maksuameti või Rumeenia tolliameti pädevate asutuste nõudmisel esitama kõrge maksuriskiga kaubaveoga kaasnevad dokumendid. UIT-kood kehtib 5 päeva.

E-Transpordis deklareeritavate fiskaalriskiga kaupade loetelu on järgmine:

· Köögiviljad, taimed, juured ja mugulad, toit vastavalt NC-koodidele 0701 kuni 0714

· Toidukõlblikud puuviljad, tsitrusviljade või melonite koor vastavalt NC-koodidele 0801–0814

· Joogid, alkohoolsed joogid ja äädikas (v.a aktsiisikaubad, mis liiguvad aktsiisirežiimiga), NC koodide 2201 kuni 2208 järgi;

· Sool, väävel, muld ja kivid, lubi ja tsement vastavalt NC koodidele 2505 ja 2517

· Rõivad ja rõivamanused, silmkoelised või heegeldatud, vastavalt NC-koodidele 6101–6117

· Rõivad ja rõivadetailid, v.a silmkoelised või heegeldatud, vastavalt NC-koodidele 6201–6212 ja NC-koodidele 6214–6217

· Jalatsid, kedrid ja muud sarnased kaubad; nende kaupade detailid vastavalt NC-koodidele 6401–6405

· Malm, raud ja teras, vastavalt NC-koodidele 7213 ja 7214

Kui transpordivahendi juht ei esita riikliku maksuameti või Rumeenia tolliameti nõudmisel kõrge fiskaalse riskiga kaubaveoga kaasnevaid dokumente, kohaldatakse trahve 5000–10 000 leid.

Allalaadimiseks on saadaval järgmised dokumendid:

RO e-transpordi kohaldamise kord riikliku maksuameti ja Rumeenia tolliameti määrus

Üksikasjalik teave RO e-Transpordi jälgitavate vedude kohta, mis on esitatud määruses 41/2022

Allikas: UNTRR

 

Koostööpartnerid